Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

 

deska tarasowa gatunki drewna PUNAH

 

EGZOTYCZNA DESKA TARASOWA TYPU
P U N A H

(bot. Tetramerista Glabra, Amat, Bankalis, Entuyut, Kaye hujan, Kuantan, Larut, Pedada-PAJA, Punah, Drzewo deszcz, Sha lei, Terepit, Tuyot )

Drewno pochodzące z Indonezji, Malezji, Brunei.

Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do brązowego, ciemno-brązowego i patynuje się na kolor srebrzysto-szary. Możliwość występowania ciemnych plam, powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deck w trakcie użytkowania może wydawać charakterystyczne dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deska tarasowa punah użyta w systemie DECK-DRY wykazuje wyjątkową trwałość (→ tabelka w stopce), a jej naturalny charakter, struktura i kolor nadają “słoneczny”, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

 

1. Występowanie drzew :

Brunei, Indonezja, Malezja

2. Opis drewna

 • Biel –

  jaśniejsza od twardzieli, niewyraźnie zróżnicowana,

 • Twardziel –

  barwa słomkowo-miodowa, jasnobrązowa, czasem z odcieniem różowym,

 • Włókna

  proste, czasem splecione, możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m.in. pod wpływem zmian warunków atmosferycznych występujących od chwili przetarcia drewna – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania,
  umiarkowana

 • Tekstura –

  umiarkowana

 • Pozostałe Cechy Drewna –

  pod wpływem słońca i deszczu drewno patynuje się na kolor srebrzysto-szary; zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są małe i duże otwory po owadzie oraz możliwość występowania przebarwień,kropli żywicy, krzemu, drobnych drzazg i sęków;kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu.

3. Charakterystyka techniczna drewna

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³)

  ~ 750 – 1’100

 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³)

  ~ 550 – 950

 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%) 

  ~ 9,2 – 10,7

  /

  ~ 5,8 – 6,1

 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa)

  ~ 69,0

 • zginanie statyczne (MPa)

  ~ 105,0

 • moduł elastyczności (MPa)

  ~ 16’300,0

 4. Obróbka Drewna

 • piłowanie

  łatwe przy użyciu specjalnych narzędzi,

 •  

  / suszenie – trudne /

  suszyć wolno, przy szybkim suszeniu podatne na wypaczenia,

 • obróbka ogólna –

  dość łatwa przy użyciu odpowiednich narzędzi, trudności przy splecionych włóknach; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej,

 • klejenie –

  dobre

 • wykańczanie –

  dobre

 • zbijanie –

  dobre, wymaga nawiercania,

5. Zastosowanie drewna

deski tarasowe, meble ogrodowe, legary, skrzynki, pudła,

stolarka wewnętrzna: belki, podciągów, meble, podłogi, drzwi,okna, parapety, klatki schodowe i szafki, nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5 m.

 

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest