Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

 Deska Tarasowa Modrzew Syberyjski

Modrzew Syberyjski – bot. Larix sibirica

Deska Tarasowa to rodzina drzew sosnowatych. Modrzew Syberyjski występuje w europejskiej północno-wschodniej części Rosji, po jej część azjatycką, a także w zachodnich Chinach i Mongolii.
Drzewo Modrzew Syberyjski należy do drzew zagrożonych i wpisanych do księgi http://www.iucnredlist.org/details/42317/0

Drzewo na deskę tarasowę

Deska Tarasowa z modrzewia syberyjskiego produkuje się z drzew, które osiągają wysokość nawet ok. 45 m i średnicę do 120 m. Drzewa rosnące w lesie i w zamkniętych skupiskach są bardzo proste, cylindryczne, do 2/3 wysokości strzały bez gałęzi. Drzewa rosnące samotnie wykazują skłonność do krzywizn (szablowatości). Drzewo jest bogate w żywice. Jego słoje ułożone gęsto (na przemian ciemne i jasne) tworzą dekoracyjny rysunek linii. Cechą charaktery-styczną jest występowanie sęków. Kolor na przemiennie brunatno-czerwony i jasno- żółty.

Deska Tarasowa posiada naturalną cechę modrzewia syberyjskiego jest podatność na powstawanie rys (pękanie) – szczególnie przy narażeniu na kontakt z wiatrem, kiedy to modrzew dodatkowo wysycha. Nie do uniknięcia są takie wady drewna jak czarne sęki (sporadycznie również wypające), małe pęknięcia i rysy, przebarwienia czy też inne wady, wynikające bezpośrednio z natury drewna. Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się i patynuje się na kolor srebrzysto-szary.

W deck-u z deski tarasowej mogą wystąpić różne odcienie. Możliwość występowania ciemnych plam powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deski deck-u w trakcie użytkowania mogą wydawać charakterystyczne dla drewna dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i dlatego są polecane do zastosowania za zewnątrz budynków: tarasy, ścieżki, balkony w systemie DECK-DRY. Naturalny charakter, struktura i kolor nadają “słoneczny”, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

1. Występowanie drzew, desek modrzewia syberyjskiego :

w północno – wschodniej części Rosji, po jej azjatycką część, a także w zachodnich Chinach, Mongolii i wschodniej części jeziora Bajkał;

2. Opis desek modrzewia syberyjskiego

 • Biel – żółtawobiały do czerwonawego;
 • Twardziel – czerwonawo-brunatna, ciemniejąca;
 • Włókna -prostowłóknista o równomiernej budowie; możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m. in. pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania;
 • Tekstura -dekoracyjna, słoje ułożone gęsto (na przemian ciemne i jasne);
 • Pozostałe Cechy Drewna -zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są duże i małe otwory po owadzie (owady bytują wyłącznie w drewnie żywym), żywica, krzem, drzazgi i sęki; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu;

3. Dane techniczne desek z modrzewia syberyjskiego

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³)~ 580
 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³)~ 420-470
 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%)~ 7,8 – 10,0 / 3,3 – 4,3
 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa)~ 41 – 55 – 81
 • zginanie statyczne (MPa)~ 64 – 99 -132
 • moduł elastyczności (MPa)~ 47-55

 4. Obróbka Drewna

 • piłowanie / suszenie – trudne /dobre / przebiega gładko, z niewielką skłonnością do pękania i paczenia;
 • obróbka ogólna -dobra, jednak występują problemy z twardymi sękami; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej;
 • klejenie /zbijanie -dobre; / przy łączeniu na gwoździe zaleca się nawiercanie wstępne;

5. Zastosowanie desek modrzewia syberyjskiego

Deska tarasu z modrzewia syberyjskiego nadają się na cele budowlane i konstrukcyjne w budownictwie wodnym i ziemnym, w kopalnictwie, budowie kolei, w budownictwie ogrodowym, krajobrazowym, na okładziny tarasów, pergoli, płotów, maszty, także w bednarstwie, gdyż modrzew jest drewnem kwasoodpornym. Modrzew nadaje się na meble, okładziny, podłogi, boazerie, progi, drzwi, schody itp. ; nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5m.

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest