Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

deski tarasowe dąb brazylijski TAUARI

 

T A U A R I

(łac. Couratati app.; Tauari, Imbirema, Wadara, Ingipipa, Tabari, Tampipo)

Deski tarasowe z dębu brazylijskiego lub czasem nazywanego dębem mahoniowym pochodzą z Ameryki Południowej.

Nazwę “dęb brazylijski” lub „dęb mahoniowy” przyjęto dla desek z TAUARI.

Tauari czyli Dąb brazylijski kolorem przypomina dąb europejski, ale ma szlachetny wyraźnie widoczny mahoniowy słój. Ze względu na swoje walory estetyczne, a przede wszystkim wysoką stabilność, wykorzystywane jest do produkcji materiałów podłogowych. Drewno to wyróżnia specyficzny, dość trwały zapach podobny do wysoko cenionego oleju lnianego.

Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego
i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do mahoniowego, ciemno-brązowego i patynuje się na kolor srebrzysto-szary. W deck-u mogą wystąpić różne odcienie. Możliwość występowania ciemnych plam, powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deski deck-u w trakcie użytkowania mogą wydawać charakterystyczne dla drewna dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deska tauari “dębu brazylijskiego” użyta w systemie DECK-DRY wykazuje wyjątkową trwałość. Naturalny charakter, struktura drewna i kolor tego gat. drewna nadają “słoneczny”, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

1. Występowanie drzew dębu brazylijskiego :

Ameryka Południowa

2. Opis drewna dębu mahoniowego

 • Biel Dębu – niedostrzegalna
 • Twardziel desek dębu – biało-kremowa, biało-różowa, szaro-biało-żółtawa;
 • Włókna – proste, czasem skręcone, możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m.in. pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania;
 • Tekstura – drobna, prawie niewidoczna;
 • Pozostałe Cechy Desek Tauari -pod wpływem słońca i deszczu drewno patynuje się na kolor srebrzysto-szary; zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są duże i małe pin holes (otwory poowadzie, owady bytują wyłącznie w drewnie żywym) oraz przebarwienia, żywica, krzem, drzazgi i sęki; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu;

3. Charakterystyka techniczna drewna

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³)~ 850 – 950
 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³)~ 620
 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%) ~ 7,0/~ 4,5
 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa)~ 48,0
 • zginanie statyczne (MPa)~ 96,0
 • moduł elastyczności (MPa)~ 17.700

 4. Obróbka Drewna

 • piłowanie -łatwe (nieprzyjemny zapach w czasie piłowania wilgotnego drewna;
 • suszenie – trudne / bez znaczącego ryzyka, ryzyko odkształceń minimalne;

 • obróbka ogólna -bez trudności, czy specjalnych narzędzi, trudności przy splecionych włóknach; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, szpachlowaniu ubytków, bindowaniu, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej;
 • klejenie -dobre
 • wykańczanie -dobre
 • zbijanie -średnie

5. Zastosowanie drewna dębu

podłogi, ozdobna stolarka wewnętrzna, forniry dekoracyjne, wysokiej jakości meble, uchwyty noży, grzbiety szczotek, wyroby toczone, budowa łodzi – pokrycie pokładu, wysokiej jakości wykończenia, wewnętrzne i zewnętrzne, produkcja mebli, stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, masywne konstrukcje, budowa statków, budowa lekka, urządzenia sportowe, formy (profile), rusztowania, produkcja skrzyń, zabawek, opakowań, nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5 m.

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest