Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

Drewno Dębowe do tarasów drewnianych

gatunki drewna DĄB – Quercus robur L.

 

Drewno dębowe z Drzewa Dębowego jest zaliczane do rodziny bukowatych. Znanych jest około 250 gatunków dębu, z tego 150 w Azji, 80 w Ameryce Północnej i 20 w Europie. W Polsce występują dwa gatunki dębu: dąb szypułkowy oraz dąb bezszypułkowy. Najbardziej znany dąb to DĄB BARTEK – dąb szypułkowy rosnący w województwie świętokrzyskim, pomnik przyrody.
Tu link do informacji o Dębie Bartku w wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_Bartek

drewno dębowe

Dąb to drewno dębowe pełne charakteru, symbol siły i nieugiętości. Długowieczność i okazały wygląd dębów od wieków sprawiały na ludziach duże wrażenie. Stare okazy Dębu czczone były jako przybytek bóstwa przez większość pierwotnych ludów Europy.

Drewno dębu przewyższa wszelkie pozostałe gatunki europejskie pod względem trwałości, sprężystości i wytrzymałości. Dąb należy do najcenniejszych rodzimych rodzajów drewna użytkowego. Deska dębowa jest klasycznie elegancka i nieprzemijająco piękna. Wyroby z dębiny z biegiem czasu ciemnieją w naturalny sposób, a ze względu na zawartość garbników reagują łatwo ze środkami chemicznymi zwłaszcza farbami (sole, kwasy, zasady).

Drewno dębowe ma tendencje do pękania przy dużych mrozach ze względu na duże naprężenia wewnętrzne. Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do mahoniowego, ciemno-brązowego i patynuje się na kolor srebrzysto-szary. W deck-u mogą wystąpić odcienie od jasno żółtego, poprzez czerwonawy i brązowy. Możliwość występowania ciemnych plam powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deski deck-u w trakcie użytkowania mogą wydawać charakterystyczne dla drewna dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deska tarasowa dębowa użyta w systemie DECK-DRY wykazuje największą trwałość, a naturalny charakter, jej struktura i kolor nadają, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

1. Występowanie drewna dębowego / drzew dębu :

wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór oraz strefy tropikalnej;

2. Opis drewna dębowego

drewno dębu przewyższa wszelkie pozostałe gatunki europejskie pod względem trwałości, sprężystości i wytrzymałości;

 • Biel -żółtawobiała, nietrwała;
 • Twardziel -od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej z odcieniem zielonawym i różowym, bardzo trwała;
 • Włókna -prosto-włókniste wyraziste; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m.in. pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania;dekoracyjna, elegancka;
 • Tekstura -zalecane olejowanie tarasu drewnianego Deck-Dry olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo jego
 • Pozostałe Cechy Drewna Dębowego -odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; krzywizny, niecylindryczność, przemieszczenia twardzieli, skręt włókien, nieregularny układ słojów rocznych, niepełne twardzielowanie, przebarwienia oksydacyjne, możli-we pęknięcia i odkształcenia pod wpływem zmian warunków atmosferycznych, rozwidlenia, uszkodzenia przez pioruny, zgnilizna, chodniki owadzie, możliwe jest zasinienie, pod działa-niem związków żelaza i klejów powstają atramentowe plamy; pod wpływem słońca i deszczu drewno patynuje się na kolor srebrzysto-szary; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie, drewna są duże i małe otwory poowadzie, nie stanowią one jednak wady, gdyż owady bytują wyłącznie w drewnie żywym, oraz przebarwienia, żywica, krzem, drzazgi i sęki; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu;

3. Charakterystyka techniczna drewna dębowego dla tarasów drewnianych

 • dąb i ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³) ~ 900-1150
 • ciężar właściwy dębu przy 12 % (kg/ m³)  ~ 430-690-960
 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%) ~ 7,7-11,0% / ~ 3,5 – 6,2%
 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa) ~ 54-61-67
 • zginanie statyczne (MPa) ~ 78-110-117
 • moduł elastyczności (MPa) ~ 9200-13 000-13500

 4. Obróbka Tarasu drewnianego i Drewna Dębowego

 • piłowanie / klejeniedobre / dobre;
 • obróbka ogólna -dobra; podatne na matowienie i bejcowanie; przy lakierowaniu stosować wypełniacze porów; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej, deski nie są przycinane pod kątem, należy kupować deski z zapasem, końcówki desek mogą być rozszczepione;przed łączeniem na gwoździe i śruby należy wstępnie nawiercać;
 • klejenie – dobre / dobre;
 • suszenie -przeciętnie dobre, wykazuje skłonność do pękania i paczenia się;

5. Zastosowanie drewna w tarasach drewnianych

Zastosowanie drewna dębowego : okleiny, okładziny, parkiety; drewno konstrukcyjne średnich wymagań w konstrukcjach naziemnych, podziemnych, wodnych; do budowy statków, maszyn i pojazdów; na podkłady i beczki; dobre do toczenia i snycerki, nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5 m.

Encyklopedyczne informacje uzupełniające zdobędziesz na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest

0