Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

 Drewno Modrzew Syberyjski

Deska Tarasowa z Modrzewia Syberyjskiego – bot. Larix sibirica

Drzewo z rodziny sosnowatych. Występuje w europejskiej północno-wschodniej części Rosji, po jej część azjatycką, a także w zachodnich Chinach i Mongolii.

Informacje ogólne znajdziecie na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Modrzew_syberyjski.

Drewno Modrzew syberyjski uzyskuje się z drzew osiągających wysokość do ok. 45 m i średnicę do 120 cm. Drzewa rosnące w lesie i w zamkniętych skupiskach są bardzo proste, cylindryczne, do 2/3 wysokości strzały bez gałęzi. Drzewa rosnące samotnie wykazują skłonność do krzywizn (szablowatości). Drzewo jest bogate w żywice. Jego słoje ułożone gęsto (na przemian ciemne i jasne) tworzą dekoracyjny rysunek linii.

Cechą charakterystyczną jest występowanie sęków. Kolor na przemiennie brunatno-czerwony i jasno- żółty. Cechą naturalną modrzewia syberyjskiego jest podatność na powstawanie rys (pękanie) – szczególnie przy narażeniu na kontakt z wiatrem, kiedy to modrzew dodatkowo wysycha. Nie do uniknięcia są takie cechy drewna jak czarne sęki, również wypejące, pęknięcia i rysy, przebarwienia czy też inne, wynikające z natury drewna. Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin – kolor pogłębia się i patynuje się na kolor srebrzysto-szary. W deck-u mogą wystąpić różne odcienie.

Możliwość występowania ciemnych plam powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Standardowy okres gwarancji : 2-letni, wg kary gwarancyjnej deck-u DECK-DRY ; możliwość przedłużenia na okres dłuższy. Deski deck-u w trakcie użytkowania mogą wydawać charakterystyczne dla drewna dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i dlatego są polecane do zastosowania za zewnątrz budynków: tarasy, ścieżki, balkony szczególnie w systemie DECK-DRY. Naturalny charakter, struktura i kolor nadają “słoneczny”, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

1. Występowanie drewna modrzewia syberyjskiego :

północno – wschodnia części Rosji, po jej azjatycką część, ale także w zachodnich Chinach, Mongolii i wschodniej części jeziora Bajkał;

2. Opis drewna modrzewia syberyjskiego

 • Biel – żółtawobiały do czerwonawego;
 • Twardziel -czerwonawo-brunatna, ciemniejąca;
 • Włókna -prostowłóknista o równomiernej budowie; możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń  i pęknięć deski deck-u m.in. pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania;
 • Tekstura – dekoracyjna, słoje ułożone gęsto (na przemian ciemne i jasne);
 • Pozostałe Cechy Drewna modrzewiowego -zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem  teak-owym zwiększające dodat-kowo odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są duże i małe otwory poowadzie (owady bytują wyłącznie w drewnie żywym), żywica, krzem, drzazgi i sęki; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu;

3. Charakterystyka drewna modrzewia syberyjskiego

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³) ~ 580
 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³) ~ 420-470
 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%) ~ 7,8 – 10,0 / 3,3 – 4,3
 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa) ~ 41 – 55 – 81
 • zginanie statyczne (MPa) ~ 64 – 99 -132
 • moduł elastyczności (MPa) ~ 47-55

 4. Obróbka modrzewia syberyjskiego

 • piłowanie / suszenie – trudne /dobre / przebiega gładko, z niewielką skłonnością do pękania i paczenia;
 • obróbka ogólna -dobra, jednak występują problemy z twardymi sękami; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej;
 • klejenie – dobre; / przy łączeniu na gwoździe zaleca się nawiercanie wstępne;

5. Zastosowanie drewna modrzewiowego

Modrzew Syberyjski nadaje się na cele budowlane i konstrukcyjne w budownictwie wodnym i ziemnym, w kopalnictwie, budowie kolei, w budownictwie ogrodowym, krajobrazowym, na okładziny tarasów, pergoli, płotów, maszty, także w bednarstwie, gdyż modrzew jest drewnem kwasoodpornym. Modrzew nadaje się na meble, okładziny, podłogi, boazerie, progi, drzwi, schody itp. ; nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5m.

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest