Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

KONSERWACJA i EKSPLOATACJA TARASÓW DREWNIANYCH

KONSERWACJA i EKSPLOATACJA TARASÓW DREWNIANYCH

Taras drewniany należy konserwować (tj. jego górną powierzchnię). Przy czym należy zwrócić uwagę, że podobne czynności (jak np. mycie, czyszczenie) wykonuje się na każdej innej zewnętrznej posadzce: np. na terakocie, kamieniu, kompozycie, itp. W tarasach w systemie DECK-DRY, tylko górne powierzchnie desek są narażone na czynniki atmosferyczne. Wymóg konserwacji górnej powierzchni, ma rzeczywiście „charakter konserwujący” tylko w stosunku do tarasów drewnianych w systemie DECK-DRY (w stosunku do tarasów drewnianych innych klas, wymóg konserwacji ma jedynie charakter „pielęgnacyjny” górnej powierzchni – wyjaśnienie poniżej).

W tarasach wykonywanych w innych systemach, oprócz górnej powierzchni desek, również dolne powierzchnie desek (w stykach z legarami lub/i różnego rodzaju podkładkami) są narażone na czynniki atmosferyczne, tj. na zalegającą tam wilgoć. W stosunku do tarasów drewnianych w innych systemach, wymogi i zalecenia dot. konserwacji mają więc jedynie charakter „pielęgnacyjny” górnej powierzchni, ponieważ nie ma możliwości zakonserwowania tych miejsc, które są trwale wilgotne i o utrudnionym dostępie powietrza, w których tarasy takie gniją. W innych systemach (w tarasach drewnianych klas B.2 i A.2. – patrz „PORÓWNANIE SYSTEMÓW”) nie ma możliwości zakonserwowania spodów desek („od dołu”), a w szczególności newralgicznych styków desek z legarami lub różnego rodzaju podkładkami, łącznikami, clip-ami, clow-ami, itp.).

Zaleca się, aby konserwację tarasów drewnianych w systemie DECK-DRY przeprowadzać dwa razy w roku : wiosną oraz wczesną jesienią. Natomiast, dla zachowania warunków gwarancji wymagane jest jedynie, aby taras był konserwowany co najmniej jeden raz w roku w okresie gwarancji oraz, aby w ciągu ok. roku od zamontowania deck-u wykonać serwis tarasu drewnianego, ewentualnie (jeśli jest wykonany z deski gładkiej) wraz z jego cyklinowaniem. Serwis po ok. roku oraz cyklinowanie są odpłatne. Cyklinowanie wykonuje się zasadniczo tylko raz. Konserwację górnych powierzchni desek należy wykonywać olejami, impregnatami z frakcjami anty-grzybicznymi, na suchym deck-u, po jego oczyszczeniu.

 

Odstąpienie od olejowania, nawet w ciągu całego roku może spowodować szybsze patynowanie się tarasu drewnianego, co jednak w znaczącym stopniu nie wpływa (zwłaszcza jeśli deski są z drewna gatunków egzotycznych) na zmniejszenie właściwości mechanicznych ani na trwałość tarasu.

Deski z drewna gatunków tzw. rodzimych (np. sosna, modrzew, dąb, jesion) są zasadniczo mniej odporne na działanie korozji biologicznej

w porównaniu z deskami wykonanymi z gatunków egzotycznych (cumaru, ipe, iroko, teak, massaranduba, garapa, tatajuba, itp.), dlatego zaleca się aby częściej (nawet 3 razy w roku) dbać o nasączanie impregnatami (olejem lub bejcą) ich górnej powierzchni ; przy czym, dolna powierzchnia desek jest stanie powietrzno-suchym, więc trwałość desek „od dołu” z gatunków tzw. rodzimych, jest w systemie DECK-DRY równa trwałości desek z egzotycznych gatunków drewna.

Patynowanie się desek deck-u. Kolor spatynowanego deck-u można uznać za zadowalający. Olejowanie górnej powierzchni tarasu ożywia kolor.

Jednakże, w przypadku potrzeby „odświeżenia” koloru można zastosować odszarzanie wykonywane specjalnymi preparatami zwanymi odszarzaczami, które zmywa się myjkami ciśnieniowymi ; po zmyciu odszarzacza, po wyschnięciu deck-u, deck należy ponownie zakonserwować. Odszarzanie można wykonywać dowolną ilość razy.

 

Podczas zimy można usuwać śnieg z tarasu drewnianego łopatami, szczotkami, itp.; elementy tych narzędzi, mające podczas pracy kontakt z drewnem deck-u – winny być wykonane z drewna lub z gumy, ewent. z miękkiego tworzywa sztucznego. Nie należy posypywać tarasu drewnianego solą, piaskiem ani stosować środków chemicznych.

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest