Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

 

tarasy drewniane gatunki drewna MERANTI

 

M E R A N T I

(Shorea pauciflora, Shorea spp)

Istnieje wiele rodzajów drewna meranti, różnią się one głownie gęstością odmiany White, Hard Wood – Dark, Red i Majau.
Meranti, pod względem kolorystyki, jest często porównywane do mahoniów. Posiada charakterystyczną strukturę budowy, którą najpiękniej uwydatnianą przez lakiery,oleje transparentne. Meranti jest dość lekkie, lecz zarazem twarde i wytrzymałe.
Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego
i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do mahoniowego, ciemno-brązowego i patynuje się na kolor srebrzysto-szary.
W deck-u mogą wystąpić różne odcienie. Możliwość występowania ciemnych plam, powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deck w trakcie użytkowania może wydawać charakterystyczne dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

 

Deska tarasowa meranti użyta w systemie DECK-DRY wykazuje wyjątkową trwałość ; Naturalny charakter, mahoniowa struktura i egzotyczny kolor nadają “słoneczny”, unikalny, rustykalny charakter drewnianej posadzce, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę; ponadto deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

 

1. Występowanie drzew :

Indonezja, Malezja, Filipiny

2. Opis drewna

 • Biel –

  oddzielona, blado różowa, jasno czerwona, brudnoszara;

 • Twardziel –

  czerwono-brązowa do ciemno brązowej;

 • Włókna –

  proste, czasem splecione, możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m.in. pod wpływem zmian warunków atmosferycznych występujących od chwili przetarcia drewna – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania;

 • Tekstura –

  uboga, ale dobrze widoczna, dość jednolita, czasami występują kanały żywiczne, na powierzchni przekroju ciemne kształty, na przekroju płaskim kreskowania;

 • Pozostałe Cechy Drewna –

  pod wpływem słońca i deszczu drewno patynuje się na kolor srebrzysto-szary; zalecane olejowanie deck-u olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są duże i małe pin holes (otwory poowadzie, owady bytują wyłącznie w drewnie żywym) oraz przebarwienia, żywica, krzem, drzazgi i sęki, jasne wykwity, kieszenie żywiczne; drewno jako produkt naturalny, o anizotropowej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu;

3. Charakterystyka techniczna drewna

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³)

  ~ 650 – 850

 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³)

  ~ 390 – 760

 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%)

  ~ 8,0%

  /

  ~ 4,0%

 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa)

  ~ 52

 • zginanie statyczne (MPa)

  ~ 92

 • moduł elastyczności (MPa)

  ~ 13’020

 4. Obróbka Drewna

 • piłowanie

  dobre

 •  

  / suszenie – trudne /

  dobre, szybki, niewielkie ryzyko paczenia i pękania

 • obróbka ogólna –

  dobra;możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich oraz śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków, wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej,

 • klejenie –

  dobra

 • wykańczanie –

  dobra

 • zbijanie –

  dobra

5. Zastosowanie drewna

deck-i, elewacje, boazerie, budowa łodzi, meble, podłogi, parapety, okna, drzwi, schody, konstrukcje, podkłady kolejowe, instrumenty muzyczne, nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5 m.

 

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest