Trwają prace nad ulepszeniem naszej strony. Zakupy online oraz niektóre funkcje mogą być czasowo niedostępne. Aby złożyć zamówienie lub w razie pytań, skontaktuj się z nami.

Zaznacz stronę

 

tarasy drewniane gatunki drewna SAPELI

 

S A P E L I

(bot. Entandrophragma cylindricum Sprague, undianuno, lifuti, assie, sa­pelli, m’boyo, aboudikro, penkwa, sapele, muyovu, sapele, sapele mahagany, scented mahogany, West Afrian cedar, sapeli Mahonie, sapelli, cedrat d’Afrique)

Drewno pochodzące z tropikalnej części Za­chodniej i Środkowej Afryki.

Sapeli jest członkiem rodziny Mahoniu, grupy drzew które stanowią istotną część w strukturze lasów tropikalnych. Szeroki na 2 metry pień do wysokości 30 m nie posiada gałęzi co czyni drewno bardzo ekskluzywnym. Drewno Sapeli z części rdzeniowej ma bezpo­średnio po ścięciu kolor różowo-brązowy, który z czasem mocno ciemnieje do czerwono-brązo­wego. Drewno ma wyraźny cytrynowy za­pach.

Pod wpływem czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłków roślin kolor pogłębia się do mahoniowego, ciemno-brązowego i patynuje się na kolor srebrzysto-szary. W deck-u mogą wystąpić odcienie od jasno różowego, poprzez czerwonawy i brązowy.
Możliwość występowania ciemnych plam, powstających w wyniku rozwoju drobnoustrojów i bakterii występujących w klimacie środkowo-europejskim. Deck

 

w trakcie użytkowania może wydawać charakterystyczne dźwięki, a także uginać się pod wpływem nacisku.

Deska tarasowa sapeli użyta w systemie DECK-DRY wykazuje wyjątkową trwałość (→ tabelka w stopce). Możliwość przedłużenia 2-letniego, standardowego okresu gwarancji wg kary gwarancyjnej deck-u DECK-DRY – na okres dłuższy. Wymagane ujarzmienie desek co ok. 40-50 cm. Naturalny charakter, mahoniowa struktura nadają tropikalny, rustykalny charakter płotu, elewacji lub drewnianej posadzki, która jest uznawana za najbardziej ekskluzywną zewnętrzną posadzkę. Deski standard (no selected) posiadają następujące cechy:

1. Występowanie drzew :

Afryka – Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria, Kamerun, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Uganda.

2. Opis drewna

 • Biel –

  kremowa, jasnoróżowa, jasnoszara, o szer. około 10 cm,

 • Twardziel -c

  zerwono-brązowa z pojawiającym się kolorem pomarańczy, zabarwienie charakterystyczne dla grupy drewna mahoniowego,

 • Włókna –

  regularne, proste i spokojnie przechodzące z jednego odcienia w drugi, możliwość występowania przerwanych włókien np. splecionych, poprzecznych poza płaszczyzną deski; możliwość odkształceń i pęknięć deski deck-u m. in. pod wpływem zmian warunków atmosferycznych występujących od chwili przetarcia drewna – vide skurcz styczny i promieniowy; w celu zminimalizowania ewentualnych odkształceń: możliwość zastosowania czarnych przekładek w szczelinach pomiędzy deskami oraz należy wykonać serwis deck-u w okresie roku od dnia jego zamontowania,

 • Tekstura –

  delikatna, pasiasta, pofalowana,

 • Pozostałe Cechy Drewna –

  pod wpływem słońca i deszczu drewno patynuje się na kolor srebrzysto-szary; zalecane olejowanie desek olejem lnianym lub olejem teak-owym zwiększające dodatkowo jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne i opóźniające patynowanie się drewna; kontakt z suchym lub zmieszanym z wodą cementem lub wapnem a także z opiłkami żelaza może spowodować zasinienia i trwałe uszkodzenie drewna, za­stosowanie do mocowania desek z sapeli zwy­kłych śrub stalowych lub ocynkowanych może powodować powstawanie na drewnie niebie­skoczarnych przebarwień; naturalną cechą, niestanowiącą o usterce i wadzie drewna są duże i małe pin holes (otwory powadzie; owady bytują wyłącznie w drewnie żywym) oraz przebarwienia, żywica, krzem, drzazgi i sęki; drewno jako produkt naturalny, o anizotro-powej budowie, w przeciwieństwie do towarów imitujących drewno, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku i partii gotowego produktu.

3. Charakterystyka techniczna drewna

 • ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m³)

  ~ 800–900

 • ciężar właściwy przy 12 % (kg/ m³)

  ~ 650

 • średni skurcz styczny (T%) / – skurcz promieniowy (R%)

  ~ 7/

  ~ 5,4

 • wytrzymałość na ściskanie ┴ (MPa)

  ~ 71,0

 • zginanie statyczne (MPa)

  ~ 140,0

 • moduł elastyczności (MPa)

  ~ 11.500,0

 4. Obróbka Drewna

 • piłowanie

  łatwe przy użyciu specjalnych narzędzi,

 •  

  / suszenie – trudne /

  suszyć wolno, problemy przy szybkim suszeniu,

 • obróbka ogólna –

  łatwa przy użyciu odpowiednich narzędzi, trudności przy splecionych włóknach; możliwość występowania na desce śladów narzędzi stolarskich, śladów po przekładkach, bindowaniu, szpachlowaniu ubytków,wodzie morskiej i śladów ryfla w desce gładkiej, deski nie są przycinane pod kątem, należy kupować deski z zapasem, końcówki desek mogą być rozszczepione;

 • klejenie –

  dobre przy zastosowaniu wysoko-elastycznych jednoskładnikowych klejów poliuretanowych ,

 • zbijanie –

  dobre, wymaga nawiercania,

5. Zastosowanie drewna

deski tarasowe, parkiety, meble, schody, instrumenty muzyczne, wiosła, łodzie, płyty,

konstrukcje, podłogi wagonów, zabawki, skrzynie, wyżłobione pnie jako łodzie; nie zaleca się stosowania desek dłuższych niż 3-3,5 m.

Szybka dostawa.

Własnym zapleczem logistycznym pozwala nam realizować dostawy błyskawicznie.

Fachowe doradztwo.

Pomagamy w doborze materiałów, obliczeniach i przygotowaniu specyfikacji zamówienia.

Sprzedaż i usługi.

Wymagającym Klientom oferujemy pełen serwis - od zakupu do oddania gotowego tarasu.

Polska produkcja

Produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości materiałów we własnej fabryce w Gdyni.

Pin It on Pinterest